corvette-829807_1280

Autocasco – elementy podstawowe i dodatkowe

Ubezpieczenie samochodu to jedno z najważniejszych dla każdego polskiego obywatela dorosłego posiadającego prawo jazdy i przede wszystkim samochód. Bez samochodu nie moglibyśmy rozmawiać o jego ubezpieczeniu. O ile ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli popularne OC jest standardem i obowiązkiem każdego o tyle ubezpieczenie Autocasco jest już zupełnie dodatkowe i absolutnie nie obowiązkowe. Można przypuszczać, że gdyby ubezpieczenie AC było oparte na innych zasadach i przede wszystkim, inaczej kosztowało, to pewnie zdecydowanie więcej ludzi by się na nie decydowało. A tak ciągle jest to niewielki procent tych, którzy kupują to ubezpieczenie podstawowe, czyli OC.

Jeżeli chodzi o Autocasco i warunki takiego ubezpieczenia to sprawa jest prosta. Jeśli spowodujemy kolizję z Naszej winy albo uszkodzimy samochód samemu, wówczas możemy skorzystać właśnie z ubezpieczenia Autocasco. Wtedy każda szkoda na pojeździe zostaje naprawiona, oczywiście do kwoty ubezpieczenia. Jeśli zniszczenia są tak poważne, że nie zostaje już za wiele do naprawy wtedy następuje kasacja pojazdu i wypłata całego świadczenia, czyli wartości rynkowej samochodu na którym zrobiliśmy szkodę. Oczywiście, taki samochód nie jest już naprawiany, ponieważ się to najzwyczajniej w świecie naprawiać nie opłaci.

Zatem to są sprawy oczywiste, o których wie każdy, kto tylko w taki właśnie sposób ubezpiecza swój samochód. Jeśli chodzi o takie działanie tego ubezpieczenia to jest to standard u każdego ubezpieczyciela. Oczywiście w przypadku ubezpieczenia AC składki na dany rok zależą od tego, jak bardzo szkodowa była nasza jazda. Jeżeli nie zrobiliśmy żadnej szkody to co najwyżej dostaniemy małą zniżkę za kontynuację. Jeżeli jednak mieliśmy kolizję albo naprawę z autocasco to będziemy się musieli liczyć, że z kolejnym rokiem za to samo ubezpieczenie zapłacimy więcej.

Warto jednak wykupując AC zapytać o dodatkowe elementy ubezpieczenia takie jak na przykład wymiana opon, jeśli zdarzy się sytuacja, w której będziemy musieli je wymienić w ilości większej aniżeli jedna. Taki dodatek kosztuje kilkanaście złotych, a oszczędności mogą być z tego tytułu całkiem spore. Jeśli boimy się o szyby w Naszym samochodzie to może warto na dobre zainteresować się właśnie dodatkowym pakietem wzmacniającym polisę o ubezpieczenie szyb. W razie, gdyby jakieś auto przed nami i kamień z niego lecący uszkodziły Nam szybę to jej wymiana również zostanie pokryta z ubezpieczenia. I co najważniejsze to, że wszystkie te dodatkowe opcje nie wiążą się z utratą zniżek.

Nie oznacza to zatem, że zupełnie bezkarnie można niszczyć samochód i naprawiać go z ubezpieczenia autocasco. Ale takie ubezpieczenie to doskonały sposób na to, żeby chociaż trochę ograniczyć koszty własne na wypadek jakiś większych ale niekoniecznie aż tak bardzo drogich napraw. Każdy ma swoje własne zdanie na temat ubezpieczeń. Każdy ma też samochód, który wart albo nie wart jest ubezpieczenia Autocasco. Ale można się zastanowić nad tym, czy nie lepiej dołożyć te kilkaset złotych i w razie czego po prostu cieszyć się oszczędnością wynikającą z napraw wykonanych przez ubezpieczyciela.

You might also like

Dodaj komentarz