light-428514_1280

Nie ma się czemu dziwić, że drożeją polisy OC

Większość kierowców nie może się nadziwić, że polisy OC drożeją u wszystkich ubezpieczycieli o kilkadziesiąt procent. Chociaż paradoksalnie nie powinno to dziwić absolutnie nikogo. Podwyżki były nieuniknione a do konieczności ich wprowadzenia przyczyniło się co najmniej kilka kwestii. Począwszy od tego, że ceny zostały obniżone przez szaloną konkurencję na rynku ubezpieczeniowym. To niepoważne obniżanie cen, żeby tylko sprzedać polisę doprowadziło do tego, że ceny ubezpieczeń spadły do granicy jakiejkolwiek opłacalności dla towarzystw ubezpieczeniowych. Towarzystwa te przerosły niestety ilości roszczeń oraz kwoty zasądzanych odszkodowań. I końcem końców wszystkie w tej kwestii musiało się zmienić. Ale dlaczego w ogóle doszło do tego, że dzisiaj kierowcy nie mogą sobie poradzić z opłaceniem obowiązkowej policy odpowiedzialności cywilnej? Przecież, jeśli kogoś stać na samochód to stać go również na polisę, prawda?
No i właśnie nie prawda, ponieważ do Polski nasprowadzano tysiące starych aut z zachodu, które nadają się w dużej części na złom. Auta te dzisiaj są warte tyle mniej więcej, ile po podwyżkach cena rocznej polisy. I chociaż jazdy takimi gruchotami powinno się dawno zakazać to ubezpieczyciele ubezpieczali je jak popadnie, właśnie po bardzo dużych obniżkach cen. Niestety, ale duża konkurencja na rynku ubezpieczeń i to, że ubezpieczający patrzyli tylko i wyłącznie na cenę ubezpieczenia spowodowało, że ubezpieczycieli ceny sprowadzili niemal do parteru. Końcem końców, stało się tak, że dzisiaj trzeba te ceny podnieść bo ubezpieczyciele są na ciągłej i postępującej stracie. A to znowu wynika z tego, że każdego roku kwota odszkodowań jest większa aniżeli kwota zebrana z polis. Zatem stało się coś, co było do przewidzenia. Nie chcąc zbankrutować i najzwyczajniej w świecie upaść, trzeba znowu podnieść ceny. Bo inaczej cała branża ubezpieczeniowa okaże się jedną wielką dziurą bez dna.
Kwestią kolejną jest to, że z polisy OC wypłacane są coraz większe zadośćuczynienia. To zupełnie coś innego aniżeli odszkodowanie z polisy sprawcy dla poszkodowanego. O zadośćuczynienie może wnioskować każda poszkodowana przez kolizję czy wypadek osoba, a wypłaca się je właśnie z polisy OC sprawcy. Coraz więcej użytkowników dróg ma świadomość swoich praw i wie, że może walczyć o wypłatę naprawdę dużych odszkodowań właśnie na zasadzie zadośćuczynienia. Ten postępujący proceder też przyczynił się do tego, że firmy ubezpieczeniowe coraz częściej borykają się z płatnościami i stanowi to dla nich naprawdę duży problem. Te wszystkie czynniki spowodowały, że trzeba ceny ustanowić na poziomie, który powinien być już od dawna. Na poziomie, którego wcale nie trzeba było ruszać. Ale odkąd w multi agencjach ubezpieczeniowych mogliśmy porównać ceny wszystkich ubezpieczeń zaczęła się prawdziwa cenowa bitwa. Bitwa, która spowodowała, że dzisiaj wszyscy narzekają na gwałtownie rosnące ceny ubezpieczeń. Tylko dlaczego nikt nie narzekał, kiedy ceny były zaniżane? Dzisiejszy proces rosnących cen jest właśnie pokłosiem tego, co działo się na rynku ubezpieczeniowym przez kilka ostatnich lat.

You might also like

Dodaj komentarz