slip-up-709045_1920

Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie oc

Ilość firm oferujących obowiązkowe oraz dobrowolne ubezpieczenie oc na polskim rynku w ostatnich latach znacząco wzrosła. Związane jest to przede wszystkim ze świadomością społeczną. Ludzie coraz częściej wykupują dobrowolne ubezpieczenie oc dla swoich dzieci. Takie ubezpieczenie pokrywa szkody wyrządzone przez małoletnich, na przykład w sklepach (zrzucone, potłuczone produkty, zniszczone mienie), czy też innym osobom – porysowany przez dziecko samochód, wybita przez kopniętą piłkę szyba w oknie sąsiada.

Na dobrowolne ubezpieczenie oc decydują się coraz częściej również lekarze, z racji ryzyka jakie niesie wykonywany przez nich zawód. Taka forma ubezpieczenia pozwala na wypłatę odszkodowania pacjentowi za popełniony błąd lekarski. Oczywiście nie zwalnia ono od ewentualnej odpowiedzialności karnej, jednakże pozwala na szybką wypłatę świadczenia i nie naraża lekarza na konieczność pokrycia odszkodowania, nie raz w astronomicznej sumie, z własnej kieszeni.

Są jednak zawody, dla których ubezpieczenie oc jest obowiązkowe i wynika z przepisów prawa. Do takich zawodów należą, między innymi: radcowie prawni, adwokaci, notariusze, zarządcy nieruchomości, komornicy, rzeczoznawcy, pośrednicy nieruchomości, czy nawet rolnicy. Konieczność wykupienia takiego ubezpieczenia wiąże się z dużym ryzykiem towarzyszącym wykonywanemu przez nich zawodowi. Niejednokrotnie popełniane przez przedstawicieli tych profesji błędy stwarzają konieczność wypłaty odszkodowań w sumach dużo wyższych, niż byłoby to możliwe do wykonania, bez posiadanego ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać, iż ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pokrywa jedynie skutki ściśle określonych w umowie błędów. Na pewno nie można liczyć na to, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie należne stronie postępowania z powodu niefrasobliwego zachowania, czy zwykłego zaniechania ubezpieczonego przedstawiciela wyżej wymienionych zawodów.

Obowiązkowe ubezpieczenie oc musi wykupić również każdy właściciel pojazdu mechanicznego, takiego jak samochód, motor, czy ciągnik rolniczy. Dokument potwierdzający posiadane ubezpieczenie oc kierowca powinien mieć zawsze przy sobie, aby móc okazać je w trakcie kontroli drogowej prowadzonej przez Policję, czy też w razie wypadku drogowego, czy stłuczki.

Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się obecnie w promocjach oferując ubezpieczenie oc. Wykupując takie ubezpieczenie nie należy się jednak kierować jedynie najniższą jego ceną na rynku. Warto jest uprzednio poznać komentarze klientów takich towarzystw i prześledzić historię wypłaconych odszkodowań. Najlepiej jest korzystać z usług dużych, sprawdzonych firm, posiadających wieloletnie doświadczenie i odpowiednią renomę. Najlepszym rozwiązaniem jest analiza ofert przygotowanych specjalnie dla nas i wybór najkorzystniejszej oferty.

Należy zwrócić uwagę nie tylko na wysokość potencjalnych odszkodowań wypłacanych na nasz wniosek. Istotną kwestią jest również termin wypłaty odszkodowania i likwidacji szkody. Można również kierować się licznymi udogodnieniami oferowanymi przez ubezpieczycieli, takimi jak natychmiastowe podstawienie samochodu zastępczego.

You might also like