accounting-761599_1920

Pamiętajmy – wszystkie pojazdy mechaniczne należy ubezpieczyć

Czasami niektórym wydaje się, że małe pojazdy mechaniczne, takie jak skuter czy motocykl nie muszą być ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej. Nic bardziej mylnego – skuter i motor to pojazdy mechaniczne, które ustawodawca obowiązkowo nakazał ubezpieczać. Ubezpieczenie skutera i motoru jest więc konieczne. Nie jest istotne, czy poruszamy się pojazdem po normalnych drogach, czy też jedynie leśnych i wiejskich ścieżkach. Taki pojazd powinien przez nas zostać zawsze ubezpieczony.

Niektórym wydaje się, że ubezpieczenie skutera od odpowiedzialności cywilnej powinno zostać wykupione jedynie na ten okres w roku, w którym z niego korzystamy, czyli okres wiosenno – letni. Niestety, ubezpieczenie skutera, tak jak każdego innego pojazdu mechanicznego, który prowadzimy jest obowiązkowe przez cały rok. Nawet zimą, kiedy nie poruszamy się nim po drogach i stoi zamknięty w garażu, każdy skuter i motocykl musi być przez nas ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej.

Ubezpieczenie skutera, czy też motocyklu nie jest jednak tak drogie, jak ubezpieczenie samochodu osobowego, czy większego pojazdu. Bardzo często towarzystwa ubezpieczeniowe oferują przyzwoite ceny takich ubezpieczeń i składki są właściwie nieodczuwalne dla naszego portfela na dłuższą metę. Trzeba pamiętać, że ze skuterów bardzo często korzystają niepełnoletnie dzieci, lub młodzi, uczący się jeszcze i rozpoczynający swoją karierę kierowcy, dlatego też ubezpieczenie skutera jest kwestią niezwykle istotną. Są to bowiem kierowcy, którzy narażeni są na największą ilość błędów i to im najczęściej zdarzają się drobne stłuczki, czy poważniejsze wypadki, z ich właśnie winy. Trzeba pamiętać, iż koszty związane z nieuwagą i brakiem umiejętności ze strony młodocianego kierowcy, z uwagi na to, iż nie posiada on własnych dochodów, w całości zmuszeni są pokrywać rodzice. Nikt przecież nie jest gotowy na takie wydatki.

Kiedy decydujemy się już na ubezpieczenie skutera, czy innego pojazdu mechanicznego, które będzie prowadziło nasze dziecko, warto jest zaznaczyć ubezpieczycielowi, że to właśnie młody kierowca prowadził będzie zazwyczaj pojazd. Niejednego może to bardzo zdziwić, ale coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych zaczyna kierować swoje specjalne oferty właśnie do początkujących kierowców i to ich premiować. Pojawia się masa zniżek dla osób, które dopiero co ukończyły wszystkie egzaminy i zdobyły prawo jazdy. Oczywiście bardzo dobre zniżki oferowane są także dla kierowców z wieloletnim doświadczeniem. Premiuje się wtedy staż posiadania prawa jazdy oraz historię prowadzenia pojazdów mechanicznych, szczególnie bezwypadkową jazdę. Dlatego też, nie raz warto jest się zdecydować na ubezpieczenie skutera, czy motocyklu przez rodzica czy inną osobę, która posiada już dużo większe doświadczenie i w ciągu lat swojej bezkolizyjnej jazdy zdobyła znaczne zniżki w swoim własnym ubezpieczeniu.

Niestety, trzeba przy tym pamiętać, iż w przypadku jakiejkolwiek szkody spowodowanej na skuterze przez młodego i jeszcze niedoświadczonego kierowcę, będziemy się musieli liczyć z utratą zdobytych przez nas przez wiele lat zniżek i przywilejów, jakie zaoferowała nam do tej pory firma. Należy rozważyć wszystkie za i przeciw i podjąć decyzję, która będzie dla nas jak najbardziej optymalna. Naturalnie, nie możemy z góry zakładać, że młody kierowca będzie poruszał się po drogach nierozważnie i niebezpiecznie. Niekiedy jednak, wypadki zależą od różnych czynników takich jak warunki pogodowe, które panują, pora roku, stres, czy zmęczenie, na co kierowca nie ma wielkiego wpływu.

Warto jest mieć więc na uwadze skutki braku ubezpieczenia skutera. Nie ważne, czy poruszamy się nim normalnie po miejskich drogach i większych trasach, czy też jedynie po osiedlowych drogach, albo leśnych ścieżkach. Wypadek, czy stłuczka może zdarzyć się przecież wszędzie i nie jesteśmy w stanie przewidzieć ani jego, ani jego potencjalnych, kosztownych skutków. Nie można liczyć na szczęście, zwłaszcza, że takie ubezpieczenie nie wiąże się z wysokimi kosztami.

You might also like