family-593188_1920

Problemy z nierzetelnymi ubezpieczycielami

Kłopoty z ubezpieczeniem przeważnie pojawiają się wtedy, kiedy się go nie wykupiło i przychodzi nagła sytuacja, w której konieczne staje się pokrycie szkody. Niestety nie oznacza to, że posiadanie ubezpieczenia zawsze gwarantuje spokój i bezpieczeństwo. We wszystkich ankietach i badaniach rynkowych na temat satysfakcji klientów z pomocy ubezpieczyciela wyraźnie widać, że najczęstszym problemem, z jakim spotykają się klienci ubezpieczalni, jest późna wypłata odszkodowania. W sytuacji nagłego wypadku komunikacyjnego, gdzie uszkodzeniu ulega jedyny samochód całej rodziny, jego unieruchomienie potrafi być bardzo przykrą konsekwencją. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy bez samochodu trudno jest funkcjonować – zwłaszcza w miastach. W takiej sytuacji poszkodowany oczkuje, że wypłata odszkodowania nastąpi szybko i bez zbędnych formalności i to w wysokości, która pozwoli na szybkie usunięcie szkody i dalsze swobodne korzystanie z pojazdu. Nie dziwi więc, że ubezpieczyciele zwlekający z przeprowadzeniem likwidacji szkody i próbujący wykpić się drobnymi niuansami formalnymi są szybko przez klientów krytykowani i cieszą się negatywną opinią na rynku.

Wypadki na drogach, jak pokazują statystyki, są najczęstszą przyczyną, z tytułu której następuje wypłata odszkodowania. Niestety w trakcie całego procesu likwidowania szkody konieczne staje się ustalenie winnego zaistniałej sytuacji. Kompletnie inaczej ubezpieczyciel podchodzi do tematu wypłaty jeśli ubezpieczony jest poszkodowanym, a inaczej gdy ten jest sprawcą całego zajścia. Wtedy z jego ubezpieczenia następuje wypłata odszkodowania dla osoby, która ucierpiała w wyniku jego nierozsądnego manewru.

Bardzo częstą sytuacją, w której dochodzi do nieznacznego, ale wymagającego naprawy i interwencji likwidatora szkody uszkodzenia drugiego auta, są tzw. Zdarzenia parkingowego. Niestety w zatłoczonych miastach miejsca parkingowego zawsze jest za mało, co zmusza kierowców do podejmowania niekiedy karkołomnych prób zaparkowania pojazdu. To z kolei często prowadzi do drobnego zarysowania karoserii lub stłuczenia nadkola albo zderzaka – w takich sytuacjach wypłata odszkodowania także może być mocno problematyczna. Głównie dlatego, że ubezpieczyciel musi zawsze ustalić przebieg zdarzenia oraz osoby w nim uczestniczące – zdarzenia parkingowe najczęściej charakteryzują się zaś tym, że druga strona jest praktycznie niemożliwa do ustalenia, o ile sama nie zaczekała na pojawienie się właściciela uszkodzonego auta. Aby wypłata odszkodowania była możliwa w takiej sytuacji, najczęściej niezbędne są zeznania świadków, którzy często przypadkowo widzą przebieg takiej sytuacji, lub – co zdarza się rzadziej – zapis z monitoringu.

Jedno jest pewne, dla klientów regularnie płacących swoje składki ubezpieczeniowe najważniejsza jest nie tylko wysokość odszkodowania, jakie mogą uzyskać, ale także tempo procedowania. Nieliczne firmy szczycą się tym, że już w trakcie dwóch dni są w stanie nie tylko wycenić szkodę, ale przelać pieniądze na konto ubezpieczonego. Co ważne, zgodnie z prawem taka błyskawiczna uznaniowa wypłata odszkodowania w wysokości oszacowanej przez ubezpieczyciela nie pozbawia praw do dalszego dochodzenia wysokości wypłaty. Klient może więc natychmiast wydać pieniądze otrzymane od firmy i jednocześnie w toku dalszego postępowania dochodzić uzupełnienia tej kwoty o dodatkowe pieniądze.

You might also like