drink-driving-808801_1920

Rosnące zainteresowanie ubezpieczeniami

W ostatnich latach widać w statystykach ubezpieczycieli, że zainteresowanie ich usługami rośnie. Należy przypisać ten fakt w dużej mierze temu, że większość osób uświadomiło sobie, że brak ubezpieczenia może być bardzo kosztowne. Działalność ubezpieczeniowa ma w Polsce krótką historię i tradycję, co wynika przede wszystkim z niskich dochodów społeczeństwa. Im bardziej jednak rozwija się gospodarka kraju i bogaci się społeczeństwo, tym wyższa jest gotowość do płacenia składek ubezpieczeniowych. W pierwszej kolejności działalność ubezpieczeniowa trafia do zamożniejszych osób, które posiadają bardzo wartościowy majątek, w postaci nieruchomości czy kosztownych samochodów i mają oni świadomość, że jakiekolwiek szkody na tych dobrach mogą być później niesamowicie trudne do usunięcia. Z tego względu działalność ubezpieczeniowa staje się z roku na rok coraz to bardziej dochodową gałęzią gospodarki i na rynku co chwila pojawiają się nowe firmy oferujące ubezpieczenia.

Wybór produktów ubezpieczeniowych jest ogromny – od ubezpieczeń zdrowotnych, przez polisy na życie, ubezpieczenia komunikacyjne, aż po ubezpieczenia od odpowiedzialności zawodowej. Wszystkie te formy mają za zadanie ubezpieczyć ludzi od konkretnej odpowiedzialności na wypadek nieprzewidzianego wydarzenia. Jeszcze nie tak dawno temu osoby, u których zdiagnozowano nowotwór lub inne poważne schorzenia, mogły liczyć wyłącznie na pomoc instytucji państwowych. Te z kolei nie gwarantowały dostępu do najdroższych leków i najnowocześniejszych terapii – głównie ze względu na wielkie koszty. W ostatnich latach pojawiają się więc firmy, których działalność ubezpieczeniowa opiera się właśnie na gwarantowanych polisach na zdrowie w najbardziej nawet skrajnych przypadkach. W mediach znaleźć można już oferty firm, które obiecują w przypadku zdiagnozowania takiej choroby wypłatę nawet do ośmiuset tysięcy złotych na leczenie i rekonwalescencję. Jest to więc najbardziej dobitny przykład tego, jak współczesna działalność ubezpieczeniowa jest w stanie diametralnie zwiększyć szansę nie tyle na szczęśliwe życie, co na przeżycie w ogóle.

Innym klasycznym przykładem tego, jak nowoczesne firmy sprzedające usługi ubezpieczeniowe są w stanie pomóc w najtrudniejszych chwilach życia, są wszelkiej maści klęski żywiołowe. W Polsce najczęściej przybierają one formę powodzi lub nagłych załamań pogodowych typu huragany i burze – wtedy działalność ubezpieczeniowa jest w stanie pokryć odpowiednio koszty napraw, remontów czy przeprowadzek. Niestety w Polsce wciąż ogromna grupa obywateli oczekuje, że w takim niespodziewanym wypadku to państwo lub samorząd pomogą finansowo. Niestety finanse publiczne są bardzo ograniczone i nie mogą być dowolnie przeznaczane na pomoc ludziom, którzy w przeszłości stwierdzili, że działalność ubezpieczeniowa nie jest im potrzebna. Zaryzykowali nie podpisując żadnej umowy ubezpieczeniowej, z nieświadomości lub chęci oszczędzenia pieniędzy. Trudno jest więc każdorazowo pomagać takim rodzinom – na szczęście w ostatnich latach świadomość ludzi wzrasta, a razem z nią liczba aktywnie ubezpieczonych gospodarstw domowych.

You might also like