family-222129_1280

Różne formy ubezpieczania chorych

Prędzej czy później wizyta u lekarza czy w szpitalu wydaje się absolutnie niezbędna do osiągnięcia odpowiedniego komfortu, samopoczucia czy odzyskania zdrowia. Dlatego posiadanie stosownego ubezpieczenia na wypadek hospitalizacji albo kosztownego leczenia wydaje się być wyjątkowo uzasadnione. Oczywiście większość szpitali czy klinik, a tym bardziej pogotowie ratunkowe, jest wzywane do każdego pacjenta i tak samo profesjonalnie wykonuje swoje zadanie bez względu na to, czy ma do czynienia z osobą ubezpieczoną czy nie. Jednak w tym drugim wypadku, już po udzieleniu pomocy i zaopatrzeniu chorego, wystawia się mu rachunek za wszystkie użyte do tego celu środki medyczne, leki czy materiały operacyjne, a także inne koszty związane z zajmowaniem łóżka w szpitalu i spożywaniem pożywienia ze szpitalnej stołówki.

Niekiedy mogą to być szalenie wysokie koszty, co z pewnością motywuje każdego człowieka do tego, aby zdobyć pracę, w której jednym z benefitów jest finansowanie przez pracodawcę minimalnego przynajmniej pakietu ubezpieczenia zdrowotnego. W przeciwnym razie pokrycie rachunku za pobyt w szpitalu czy kosztowną metodę leczenia może okazać się po prostu niemożliwe. Chociaż w przypadku bardzo nietypowych chorób wymagających niecodziennych metod leczenia czy zastosowania jakiegoś eksperymentalnego leku albo metody leczenia – większość ubezpieczycieli ma pełne prawne możliwości odmówienia finansowania takich działań. Kontrakty z ubezpieczycielami są w tej kwestii skonstruowane tak, by tylko najbardziej standardowe procedury medyczne i najczęściej stosowane leki były faktycznie finansowane przez ubezpieczyciela.

Wszelkie inne niespotykane zbyt często metody doprowadzania chorego do odpowiedniego stanu funkcjonowania, są natychmiast przez analityków ubezpieczyciela traktowane jako kaprys chorego czy zbytnie naciąganie firmy na niepotrzebne koszty. Fakt, że chodzi o zdrowie lub życie człowieka, który długimi latami płacił niekiedy wysokie składki ubezpieczeniowe w przekonaniu, że firma pomoże mu wyjść z najgorszych problemów zdrowotnych bez oglądania się na takie detale, jest tutaj podwójnie bulwersujący. Oczywiście nie wszystkie kraje zbudowały taki system ubezpieczeń zdrowotnych, w którym tylko i wyłącznie najbogatsi ludzie mogą pozwolić sobie na takie składki, by w szpitalu później faktycznie czuć się jak VIP i nie martwić żadnymi kosztami. Niemniej nie brakuje takich potężnych i szalenie innowacyjnych gospodarek jak amerykańska, w której medycyna faktycznie stoi na najwyższym poziomie, ale do tej medycyny z samego szczytu dostęp ma tylko wybrany ułamek społeczeństwa zakwalifikowany do najzamożniejszych. Biedniejsi niejednokrotnie muszą zetknąć się z murem obojętności czy wręcz wykluczenia na izbie przyjęć.

W krajach biedniejszych, dopiero rozwijających się, problem ten często nie jest aż tak widoczny, ponieważ tam przeważnie państwo bierze na siebie ciężar finansowania opieki zdrowotnej w publicznej wersji. Chociaż oczywiście czasami nieubezpieczony człowiek może spotkać się z odmową wykonania jakiejś procedury medycznej w szpitalu, to z całą pewnością nie musi obawiać się jakiejkolwiek odmowy przy ratowaniu jego życia i zdrowia, a tym bardziej na izbie przyjęć. Każdy musi być solidarnie przyjęty i zaopatrzony przez profesjonalnego lekarza, z wykorzystaniem wszystkich dostępnych i konwencjonalnie stosowanych leków czy środków zabezpieczenia medycznego.

You might also like

Dodaj komentarz