insurance-911819_1280

Ubezpieczenia zdrowotne dla każdego

Istnieje wiele przypadków, w których ubezpieczenie może okazać się niesamowicie pomocne. Łatwo też wy obrazić sobie sytuacje, w których brak wykupionego ubezpieczenia może wiązać się z koniecznością pokrycia z własnej kieszeni bardzo dużych kosztów, dlatego zawsze warto dokładnie zastanowić się nad ubezpieczeniem siebie, swoich ruchomości czy nieruchomości. Najbardziej popularne, niezbędne i często spotykane na całym świecie ubezpieczenie, to oczywiście ubezpieczenie zdrowotne, które pozwala na pokrycie większości kosztów leczenia czy hospitalizacji albo akcji ratunkowej prowadzonej na rzecz pacjenta. Nie wszystkie kraje mają taki system prawny czy socjalny, w ramach którego kwestie ubezpieczenia zdrowotnego są załatwiane niejako z automatu. Szczególnie w zakresie ratowania życia i zdrowia człowieka, w wielu krajach jak Polska chociażby, nie może być mowy o pytaniu najpierw o posiadane ubezpieczenie, by dopiero po ustaleniu tego faktu przystąpić do udzielania pomocy potrzebującemu człowiekowi.

Zupełnie inaczej wygląda ta sytuacja w Stanach Zjednoczonych, gdzie jednak posiadanie swojego prywatnego ubezpieczenia medycznego jest wręcz podstawą bezpiecznego funkcjonowania. Bez ubezpieczenia nie można liczyć praktycznie na żadną pomoc w szpitalu amerykańskim, chyba że posiada się gotówkę na pokrycie każdego rachunku za bandaż i zastrzyk z własnej kieszeni. W przeciwnym wypadku – nie ma co liczyć na dostanie się do tej profesjonalnej i świetnie wyposażonej służby zdrowia. Co także charakterystyczne, rozpasanie tamtejszych firm ubezpieczeniowych jest tak duże, że mogą one z powodzeniem sprzedawać bardzo niekorzystne polisy na zdrowie, po niskich składkach, ale także z minimalnym pakietem świadczeń nie starczających praktycznie na żadne poważniejsze wypadki i choroby.

Istnieje tak wiele różnych programów i planów ubezpieczeniowych, że w zależności od zamożności klient może wybierać w dziesiątkach różnych propozycji i ofert. Niektóre pozwolą mu wyłącznie na kilka podstawowych zabiegów ratujących życie i zaopatrujących na wypadek problemów jak zagipsowanie złamanej nogi, inne dadzą możliwość ubiegania się o miejsca w najbardziej kosztownym programie eksperymentalnego leczenia nieuleczalnej choroby. Nie dziwi więc, że w Stanach Zjednoczonych prywatne ubezpieczenia to interes, w którym udział bierze wielu inwestorów, różne marki i podmioty – każdy chce wziąć dla siebie przynajmniej mały procent z rynkowych udziałów. Pacjenci w USA są więc z jednej strony upoważnieni do korzystani z bodaj najnowocześniejszej aparatury i najbardziej nowatorskich metod i technik leczenia, eksperymentalnych narzędzi i medykamentów, ale tylko w przypadku posiadania bardzo kosztownego i regularnie opłacanego ubezpieczenia.

Bez ubezpieczenia nawet trzydniowy nieskomplikowany pobyt w szpitalu może oznaczać rachunek wystawiony na nazwisko pacjenta, a opiewający na kilkadziesiąt tysięcy dolarów kosztów, które trzeba pokryć z własnej kieszeni. Charakterystyczne dla amerykańskiego rynku ubezpieczeń zdrowotnych jest także to, że nawet osoby zatrudnione w dość prestiżowych zawodach czy dobrych firmach, wcale nie muszą mieć zapewnionego przez pracodawcę odpowiedniego świadczenia ubezpieczeniowego i jeśli w którejś firmie płaci się pracownikom za lepszy pakiet ubezpieczenia – jest to benefit wart w Ameryce niekiedy dużo więcej, niż nawet najwyższa premia finansowa czy wyższy poziom regularnego wynagrodzenia.

Polskie uwarunkowania ubezpieczeniowe

W Polsce dostęp do opieki medycznej bez wątpienia ma swoje rozliczne wady, wśród których na pierwszej linii każdy wymieni bardzo długie kolejki do krótkiej listy specjalistów w danych dziedzinach, bardzo przestarzały sprzęt i słabą listę refundowanych leków. Na listach środków medycznych, do których państwo się dokłada, coraz częściej znajdują się te same środki od ponad dekady, podczas gdy leczenie pewnych przypadłości i problemów może się dzisiaj odbywać skuteczniej, szybciej i bezpieczniej dla samego pacjenta, jednak wymagałoby zastosowania leku nowszej generacji, od innej marki, po wyższych cenach. To oznacza wielokrotnie, że państwo nie chce dokładać do danego leku i pacjenci pragnący leczyć się lepszymi czy skuteczniejszymi preparatami, muszą z własnej kieszeni wykładać kilkakrotność refundowanego środka w aptece.

Przestrzały sprzęt i mała liczba specjalistów, to kolejne wyzwania, które trudno jest zmienić jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Mimo wielu lat inwestowania w aparaturę i wyposażenie, wciąż jest całe mnóstwo szpitali czy klinik, które mają ogromne braki w zakresie dostępnej aparatury diagnostycznej. Fatalnie w niektórych miejscach wygląda nawet liczba i jakość łózek dla pacjentów – nie mówiąc o innych wygodach, jakich w szpitalach zachodnich nikt nie musi się specjalnie domagać. Liczba geriatrów w Polsce jest tak zastraszająco niska, że trudno w ogóle wyobrazić sobie, aby możliwe było w przeciągu najbliższych dwudziestu lat zapewnić wszystkim polskim seniorom właściwą opiekę medyczną.

Wszystko to sprawia, że polskie warunki w służbie zdrowia nadal pozostawiają wiele do życzenia, chociaż i tak udało się już na przestrzeni ostatniej dekady dokonać kilku dość istotnych zmian. System jest o tyle korzystny, że praktycznie nikogo nie wyklucza i nie tylko osoby z opłaconym przez pracodawcę obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym mogą czuć się dość bezpiecznie podczas choroby albo wizyty w szpitalu. Także dzieci i młodzież, kobiety w ciąży czy osoby bezrobotne, objęte są odpowiednią opieką medyczną. Jej poziom zapewne odbiegać będzie jeszcze dość długo od tego znanego na zachodzie, ale z kolei niewiele krajów na zachodzie stara się tak solidarnie i sprawiedliwie, może nieco zbyt socjalnie, troszczyć o bezpieczeństwo zdrowotne każdego z obywateli – nawet tych, których na takowe składki nie stać.

Ubezpieczenia zdrowotne to bez wątpienia przykład rozsądnego gospodarowania swoimi środkami i nawet jeśli państwo czy pracodawca gwarantuje podstawowe ubezpieczenie – zawsze warto poszukać także dodatkowego, pakietu rozszerzonego lub innej firmy prywatnej. Ubezpieczyciele mają przygotowane bardzo rozmaite polisy i ubezpieczenia, które nie tylko pozwalają na spokojne myślenie o swojej przyszłości, ale pozwalają zabezpieczyć całą rodzinę. Na wypadek bardzo poważnego wypadku, choroby czy nawet śmierci płatnika – rodzina i inne wskazane przez niego osoby lub podmioty prawne, nie zostaną pozostawione samymi sobie i otrzymają odpowiednią wypłatę z polisy, niekiedy bardzo sowitą.

You might also like

Dodaj komentarz