traffic-273130_1280

Ubezpieczenie komunikacyjne OC – na co zwrócić uwagę

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem każdego pojazdu poruszającego się po drogach publicznych. Każdy posiadacz samochodu musi ubezpieczyć go od odpowiedzialności cywilnej, czyli właśnie OC. Zawierając takie ubezpieczenie, trzeba wziąć pod uwagę szereg kwestii. Które z nich są najistotniejsze?

Należy oczywiście zacząć od ceny. Warto wiedzieć, że każdy ubezpieczyciel nieco inaczej liczy podstawowe stawki OC, od których zaczyna się „wyliczenie” stawki dla konkretnego klienta, po wzięciu pod uwagę jego zniżek i szkód, które ewentualnie spowodował na przestrzeni ostatnich lat. Ponieważ pomiędzy ubezpieczycielami są tutaj bardzo duże różnice, opłaca się porównać ofertę każdego z nich, ponieważ może się okazać, że za podobną usługę w danej firmie płaci się o wiele więcej niż w innej, a koszt stawki ubezpieczeniowej nie wpływa w tym przypadku na jakość usługi. Zdarzają się sytuacje, w których koszt stawki wpływa na jakość ubezpieczenia, ale są one rzadkością w przypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Zawierając ubezpieczenie OC powinno się dokładnie przeczytać nie tylko umowę z ubezpieczycielem, ale też Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Dokument ten, nie będący integralną częścią umowy, zawiera szereg istotnych punktów, a wśród nich tzw. wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, tzn. sytuacje, w których firma nie wypłaci odszkodowania. Należy zapoznać się z tym dokładnie, ponieważ każdy ubezpieczyciel może przewidywać inne sytuacje, które, zgodnie z dokumentem, nie będą go zobowiązywały do wypłaty odszkodowania i w rezultacie osoba powodująca szkodę będzie musiała pokryć ją na własną rękę.

Warto także rozeznać się, jak wygląda likwidacja szkody w danej firmie. Jest to często proces skomplikowany, wymagający przedstawienia szeregu dokumentów, nierzadko też przeciągający się w czasie. Ponadto też ubezpieczyciele mogą, w skrajnych przypadkach, współpracować z warsztatami korzystającymi z niskiej jakości materiałów. W efekcie naprawienie szkody nie stoi na wysokim poziomie, ponieważ uszkodzony pojazd może nie otrzymać tej samej jakości części, które posiadał przed szkodą. Rzecz jasna są to sytuacje raczej rzadkie, ale nie można ich całkowicie wykluczyć, podobnie jak wielu innych nietypowych zdarzeń podczas likwidacji szkody.

Jeżeli, zawierając ubezpieczenie komunikacyjne OC, weźmie się pod uwagę liczne kwestie i dokładnie rozważy ofertę poszczególnych ubezpieczycieli, można być pewnym, że żadna przykra „niespodzianka”, o których mowa powyżej, się nie przydarzy.

You might also like

Dodaj komentarz