slip-up-709045_1920

Wybieranie rzetelnego ubezpieczyciela

Dzisiaj coraz więcej mówi się o konieczności racjonalnego wybierania ubezpieczyciela. Jest to o tyle ważne, że różne instytucje ubezpieczeniowe prezentują zupełnie zróżnicowany poziom obsługi klienta. Przede wszystkim koniecznym jest przekonanie Polaków do tego, że ubezpieczanie się jest w ich własnym najlepszym interesie. Przez długie dekady uważano bowiem, że instytucje ubezpieczeniowe dążą jedynie do zabezpieczenia własnego prywatnego interesu. Premier Cimoszewicz w okresie wielkiej katastrofy naturalnej, jaką były powodzie w latach dziewięćdziesiątych, praktycznie stracił poparcie społeczne i polityczne właśnie po tym, jak powiedział w telewizji wprost do poszkodowanych ludzi, że nie mogą liczyć wyłącznie na pomoc państwa i powinni dbać o to, aby wykorzystywać prywatne instytucje ubezpieczeniowe. To, co na zachodzie jest całkowicie zrozumiałe i trudno znaleźć tam osoby, które nie korzystają z dodatkowej osłony ubezpieczeniowej, u nas dopiero od kilku lat przeżywa prawdziwy boom.

Zainteresowanie ubezpieczeniami wzrosło przede wszystkim po powodziach, które w wielu regionach siały takie spustoszenie, że wraz z wodą ludzie tracili cały swój wielopokoleniowy dobytek. Majątek, zwłaszcza w postaci nieruchomości, może w jeden dzień zmienić się z rodzinnego domu w nienadający się do użytku budynek i chociaż instytucje ubezpieczeniowe raczej nie wypłacają w takich sytuacjach odszkodowania pozwalającego na wybudowanie nowego, równie dużego domu, to przynajmniej gwarantują przetrwanie w pierwszych tygodniach i środki na ewentualny remont. Podpisując taką umowę trzeba jednak bardzo dokładnie sprawdzać wszystkie wyłącznie i zastrzeżenia, jakie stosują bardzo sprytnie wszystkie instytucje ubezpieczeniowe. Nie oznacza to jednak, jak spotyka się to często w powszechnej opinii, że ubezpieczyciele dążą do oszukiwania klientów – zrozumiałym jest bowiem, że w przypadku np. niedopełnienia pewnych obowiązków przez klienta ubezpieczyciel nie chce brać na siebie całego ciężaru finansowego. Można takiego rozczarowania uniknąć w bardzo prosty sposób – poprosić, aby instytucje ubezpieczeniowe zaproponowały konkurencyjne oferty i wydrukowały ostateczną wersję umowy. Tę zabrać następnie do domu i spokojnie porównać ze sobą wszystkie propozycje.

Oczywiście wielu ludzi, którzy starają się o ubezpieczenie, powołuje się na brak wiedzy prawniczej i w całkowitym zaufaniu podpisują w placówce cokolwiek pracownik takiej instytucji do podpisania przedłoży. W takiej sytuacji trudno mieć później pretensje, że instytucje ubezpieczeniowe dążą do całkowitego przestrzegania zapisów takiej umowy. W rzeczywistości jednak porównanie ze sobą proponowanych przez rynkową konkurencję umów wcale nie wymaga specjalistycznej prawniczej wiedzy. Wystarczy spojrzeć na podstawowe tabele wypłat, które już na pierwszy rzut oka mówią o tym, która firma skłonna jest wypłacić najwięcej za daną szkodę, a która wpisała tam już na wstępie najniższe stawki. To samo tyczy się rozdziału o wykluczeniu odpowiedzialności – dość szybko porównać można długość listy, która przedstawia sytuacje, w jakich instytucja ubezpieczeniowa będzie mogła wykpić się od wypłacenia nawet minimalnej stawki.

You might also like