life-belt-498453_1280

Wypadek na wakacjach – koszty ubezpieczenia

Wyjazdy wakacyjne planujemy z reguły z wyprzedzeniem. Niezależnie od wyboru miejsca, terminu oraz oferty konkretnego biura podróży dopełnić należy również wszelkich formalności. Ubezpieczenie są jedną z istotniejszych.
Planując wczasy, nikt nie zakłada komplikacji w postaci ciężkiego wypadku. Biuro podróży ma prawny obowiązek zapewnienia ubezpieczenia na wypadek konieczności leczenia za granicą, są to jednak polisy opiewające na konkretne kwoty, w szczegóły których niewiele osób się wczytuje.
Dodatkowa trudność polega na tym, że – choć ustawodawca na organizatora wyjazdu nakłada konieczność zapewnienia ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków – minimalne sumy nie zostały określone ustawą i ich wysokość leży w gestii konkretnego biura. Poczucie bezpieczeństwa może być więc złudne, gdyż w przypadku nieszczęścia środki te nie wystarczą na pokrycie wszystkich kosztów związanych z chorobą lub śmiercią.
Obok dokumenty tożsamości za granicę warto zabrać ze sobą wydaną przez NFZ kartę EKUZ, ona także nie zapewnia pełnego zakresu świadczeń. Przede wszystkim, nie działa poza Europą, nie obejmuje również kosztów ewentualnego transportu chorego czy zmarłego do kraju.
Spokój i bezpieczeństwo to koszt czasami kilkudziesięciu tylko złotych związanych z wykupieniem dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Nie warto oszczędzać na kwocie niskiej w stosunku do ewentualnych, dużo wyższych wydatków towarzyszących nieszczęściu. Najtragiczniejsze z możliwych, czyli transport zwłok do kraju to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z poważnymi wydatkami mogą liczyć się także chorzy na choroby przewlekłe czy osoby potrzebujące pomocy stomatologicznej.

You might also like

Dodaj komentarz