calculator-385506_1280

Zachęta do ubezpieczania się

Przekonanie ludzi do wartości ubezpieczenia nie jest proste, zwłaszcza w Polsce, co niestety wciąż wynika z niskiej świadomości kosztów niektórych napraw czy strat, które mogą nastąpić w trakcie korzystania z ruchomości albo nieruchomości. Ubezpieczyć trzeba się także na wypadek chorób czy jakiegoś wypadku i jest to jedno z nielicznych ubezpieczeń, z którymi w Polsce nie ma większego problemu. Opieka medyczna jest w większości przypadków powszechna i bardzo łatwo jest spełnić jeden z wielu warunków, aby takie podstawowe ubezpieczenie zdrowotne otrzymać. W problemie będą jednak wszyscy ci, którzy będą oczekiwali lepszej obsługi czy wyższej jakości proponowanych usług, nietypowej metody leczenia czy drogich leków – podstawowe ubezpieczenie absolutnie nie wystarczy do spełnienia takich oczekiwań. Dlatego tak ważne jest samodzielne ubezpieczenie się poza pakietem podstawowym – na szczęście wcale nie musi to być dzisiaj kosztowne. Bardzo często nawet banki proponują swoim klientom, aby przez Internet podpisali umowę ubezpieczeniową, polisę na życie czy jakikolwiek inny produkt ubezpieczeniowy i jeszcze tego samego dnia mogli cieszyć się z tego ubezpieczenia.

Problemem nie jest jednak tylko wygoda przy zakładaniu konta ubezpieczeniowego czy zbytnie formalności przy podpisywaniu umowy. Wyzwaniem dla wielu osób jest wysokość składki, która w przypadku nieruchomości albo samochodu może być bardzo wysoka. Wiele osób chętnie rezygnuje z ubezpieczenia swojego domu chociażby na etapie jego budowy, co jest wielkim błędem i niestety niejednokrotnie może prowadzić do całkowitego zaprzepaszczenia środków zainwestowanych już w powstanie domu jednorodzinnego, jeśli już plac budowy nie został ubezpieczony. Oczywiście w przypadku mieszkań kupowanych prosto z rynku pierwotnego i od dewelopera, z pomocą bankowego kredytu hipotecznego, ubezpieczenie takiej nieruchomości jest wymagane formalnie przez każdy bank, dlatego klienci tacy nie mają wyboru i z przymusu podpisują umowy ubezpieczeniowe. Faktem jest jednak, że poziom ochrony i ewentualnej wypłaty na wypadek jakichkolwiek strat w nieruchomości, jest przeważnie bardzo niski i czasami poprzez zwiększenie miesięcznej składki o kilkanaście złotych, uzyskać można zdecydowanie lepsze warunki ubezpieczenia.

Samochód czy nieruchomość to oczywiście dobro często najdroższe, składnik majątku warty najwięcej, więc jakiekolwiek problemy z jednym czy drugim mogą oznaczać wielkie koszty. Jeśli klient nie posiada ubezpieczenia i to w dodatku w odpowiednim standardzie – może zapomnieć o satysfakcjonującym go zwrocie z ubezpieczalni. Problematyczne może być również ściągnięcie pieniędzy z firmy ubezpieczeniowej innej osoby odpowiedzialnej za tę szkodę, jeśli firma nie jest zbyt profesjonalna, ale także w przypadku wyboru najniższego możliwego pakietu ubezpieczeniowego. W każdym ubezpieczeniu znajdują się dziesiątki różnych przykładów wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczalni – oczywiste, jak konflikt zbrojny, ale też bardzo naciągane, jak gorsze warunki atmosferyczne.

Nawet jeśli jednak zapisy umowy ubezpieczeniowej są wyjątkowo niekorzystne dla klienta, ale złożył on podpisy we wszystkich wymaganych prawem miejscach, raczej nie będzie w stanie odstąpić od umowy bez konsekwencji finansowych tylko i wyłącznie powołując się na ten fakt. Dlatego wyjątkowo ważne jest dokładne analizowanie wszystkich formularzy, aneksów i tabel dołączanych do umowy z ubezpieczycielem. A jeśli przeanalizowanie tych skomplikowanych dokumentów może sprawiać komuś kłopot – warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego albo ubezpieczeniowego, który szybko i obiektywnie sprawdzi poprawność i warunki konkretnej umowy. Umowy z firmami ubezpieczeniowymi, podobnie jak umowy z bankami na różnego rodzaju produkty kredytowe, przeważnie skonstruowane są w sposób zgodny z prawem, albowiem tak duże organizacje są pod stałym nadzorem rozmaitych instytucji i organów rządowych. Nie mogą też ryzykować utraty klientów czy negatywnej kampanii bojkotującej markę, a do tego niewątpliwie doprowadziłoby wypuszczanie na rynek umów z wyjątkowo nieuczciwymi zapisami czy klauzulami abuzywnymi.

You might also like

Dodaj komentarz